Jdi na obsah Jdi na menu
 


...SVATOMARTINSKÁ PEČENÁ HUSA...

Svatomartinská pečená husa...

40368334.jpg

Dobře propečená svatomartinská husa patří v den sv. Martina na pekáč. Tam se prý dostala husa za trest. Legenda praví, že se husám stalo osudné jejich kejhání při bohoslužbě. Rušily natolik, že je za to stihnul trest a musely na pekáč. Existuje ještě druhá legenda, která říká, že svatý Martin se před volbou biskupem rozhodl skrývat a ukryl se v husníku. Kejhavé husy ho svým křikem prozradily. Upečená husička měla i svůj řád, jak se podělit o propečené maso. Nejnižší sluha dostával vždy křídla. Prý proto, aby při práci lítal jako čamrda. Vyšší sluha se těšil ze stehna, ale hospodářovi patřil celý zbytek husy v pekáči.
 
Věřilo se, že kůže z husích nohou má zázračné léčivé účinky. Vložíme-li ji do střevíců pod chodidla, nebudou se nejméně celý rok potit. Kousek kůže mezi prsty se postará o to, aby se neobjevilo žádné kuří oko.
 
Ke svatomartinské tradici patří i košt mladého vína. Zvyk otevírání mladých vín pochází z doby císaře Josefa II., kdy se na svátek svatého Martina mohlo začít nalévat nové víno z podzimní sklizně. Tento den symbolizoval konec sklizně, završil zemědělský rok a oznámil začátek zimy.
 
 
SVATOMARTINSKÁ HUSA... dozlatova vypečená
  • 1 husa
  • sůl
  • kmín
  • voda
  • pekáč dušák
Za dob našich babiček se husa pekla v kachlových kamnech, kde se teplota krásně regulovala druhem spalovaného dříví a v  pekáči dušáku...
 
Husu před samotnou přípravou necháme alespoň den odležet v chladu. Doporučuje se husu před pečením pořádně protáhnout za nohy i křídla. Tím se maso uvolní od kůže a bude se lépe propékat.
 
Husu dobře očistíme, z vyjmutých drobů navaříme polévku, křídla před prvním záhybem zakrátíme. Takto připravenou husu osolíme uvnitř i vně, dobře ji okmínujeme a vložíme do pekáče prsíčky dolů. Když břišní dutinu vyložíme půlkami odjádřených jablek, bude pečínka ještě voňavější.
 
Podlijeme malým množstvím vody. Husu nejprve vkládáme na pár minut do hodně rozpálené trouby (cca na 240 °C) a krátce ji předpečeme. Nyní využijeme služeb pekáče dušáku a celou husu přiklopíme. Dušák = velký pekáč s víkem, tzv. dva pekáče složené na sebe, kam se dá celá husa dobře zaklopit. Pokud ho nemáme, vypomůžeme si alobalem a pekáč s husou neprodyšně uzavřeme. Teplotu trouby zmírníme na 180 až 190 °C a pečeme cca 2 hodiny za občasného podlévání a sbírání vypečeného sádla. Po hodině pečení nezapomeneme husu obrátit. Když je husa měkká, odklopíme ji a vypečeme dozlatova a dokřupava kůrčičku. Husu vyjmeme z pekáče, naporcujeme ji a uchováme v teple. Mezitím slijeme z výpeku sádlo, do pekáčku nalijeme naběračku vody, všechnu připečenou šťávu na stranách pekáčku stáhneme a povaříme. Nakonec trochu přimastíme vypečeným husím sádlem a podle chuti dosolíme. Na talíři porce husy přeléváme vypečenou šťávou a podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a s dušeným hlávkovým zelím. Tradiční přílohou k svatomartinské huse jsou bramborové lokše maštěné husím sádlem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář